Tani hosting

Umowa o dzieło czy własna firma?
Alion Offline
Użytkownik

Liczba postów: 1
Reputacja: 0
Post: #1
Umowa o dzieło czy własna firma? 27-04-2017 08:25
Witam,

jestem jeszcze uczniem technikum, natomiast za parę miesięcy kończę 18 lat. Mam zamiar zacząć sobie dorabiać na tworzeniu stron internetowych. Ponieważ jestem jeszcze uczniem, a na początku nie spodziewam się dużego dochodu - w pierwszych miesiącach spodziewam się nawet zerowego - to nie stać mnie na zakładanie firmy i regularne płacenie składek ZUS. Postanowiłem więc, że założę stronę internetową, na której będzie można zamówić u mnie stronę internetową na umowę o dzieło. I tu pojawia się biurokracja - czy mogę w ten sposób działać, czy muszę zakładać firmę? Polskie prawo jest dziwne i niejasne w tej kwestii, a przynajmniej dla mnie. Doradzicie coś?
Cytuj
Diabeł Online
Użyszkodnik


Liczba postów: 777
Reputacja: 666
atp Offline
Użytkownik

Liczba postów: 56
Reputacja: 3
Post: #2
RE: Umowa o dzieło czy własna firma? 27-04-2017 12:46
Myślę że nawet nie zadałeś sobie trudu żeby na własną rękę to sprawdzić. Zajęłoby Ci to mniej czasu niż napisanie tego posta.
Działalność gospodarcza to działalność zarobkowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Chcąc sobie dorobić raz na jakiś czas nie musisz zakładać działalności. Nie ma ścisłej definicji słowa "ciągły" - jeden urzędnik może uznać że wykonałeś trzy strony w ciągu roku i powinieneś założyć działalność a drugi może uznać że trzy czy cztery strony na miesiąc nie podpadają pod definicję DG.

Dodatkowo, jeżeli chodzi o ZUS, to przez pierwsze dwa lata DG możesz płacić preferencyjne składki ZUS - w tej chwili coś koło 500zł.

designbox.pro - tworzenie stron www  |  ojczysko.pl - osobisty blog
Cytuj
klocek Offline
Administrator

Liczba postów: 3,052
Reputacja: 315
Post: #3
RE: Umowa o dzieło czy własna firma? 28-04-2017 11:18
Możesz skorzystać z https://useme.eu/pl/ - masz tam możliwość wystawiania faktur swoim klientom za drobną prowizję. Zatem nie musisz zakładać DG.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-04-2017 11:19 przez klocek.)
WWW Cytuj


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości